Zalanie telefonu jest jednym z najczęstszych powodów przez które trafiają one do serwisu, prawdopodobnie każdy zna kogoś komu się to przytrafiło lub sam też miał taki problem.
Jakie są więc sposoby na odratowanie sprzętu po kontakcie z wodą?
Przede wszystkim pamiętajcie że najważniejsze jest natychmiastowe działanie, urządzenie które wpadło do wody należy jak najszybciej z niej wyciągnąć a następnie, jeśli istnieje taka możliwość, wyjąc baterie. Bateria w telefonie w wyniku powstałego po kontakcie z wodą zwarcia powinna szybko ulec wyładowaniu. Wiele osób po wyschnięciu urządzenia natychmiast podłącza je do ładowania co jest poważnym błędem! Próba ładowania uszkodzonego w ten sposób smartfona najczęściej kończy się poważnymi uszkodzeniami płyty głównej co znacznie zwiększa koszt ewentualnej naprawy.
Po usunięciu baterii należy pozwolić telefonowi wyschnąć warto wspomnieć tutaj o wszelkich mitach związanych z procesem osuszania smartfona które krążą po Internecie, po pierwsze suszenie telefonu przy pomocy ryżu nie jest dobrym pomysłem, ryż nie jest na tyle chłonny aby pozbyć się wilgoci z naszego urządzenia za to pył ryżowy zaczopuje i obkleji złącza uszkadzając je i wymuszając ich wymianę. Kolejnym popularnym internetowym sposobem na pozbycie się wilgoci z telefonu jest włożenie go do piekarnika lub uzycie suszarki co nie dość że odkształci obudowę prawdopodobnie rozwarstwi też płytę główną permanentnie niszcząc telefon.
Najlepszym sposobem na wysuszenie smartfona jest pozostawienie go w ciepłym suchym miejscu na ok. 48h i pozwolenie aby woda sama z niego odparowała po tym czasie można spróbować włożyć baterie i uruchomić telefon jeśli jednak nie chce się on włączyć lub podczas procesu uruchamiania napotkamy jakiekolwiek błędy należy natychmiast udać się do serwisu i oddać sprzęt w ręce fachowców. Nawet jeśli wydaje nam się że telefon jest w pełni sprawny należy pozostać czujnym ponieważ procesy korozyjne mogą rozwijać się przez bardzo długi czas, a symptomy zwiastujące problem z korozją pojawić nawet po kilku miesiącach od zalania najczęściej jest to skrócenie czasu pracy baterii lub nie działanie funkcji takich jak latarka oraz łączność wifi.
Im dłużej pozwolimy urządzeniu na korodowanie tym drożej będzie nas w przyszłości kosztowała naprawa warto więc być może udać się po zalaniu do serwisu nawet ze smartfonem który wydaje się na pierwszy rzut oka działać bezproblemowo.
W serwisie udaje się naprawić prawie 80% urządzeń ważne jest jednak aby telefon trafił jak najszybciej w ręce wykwalifikowanych pracowników.
Artykuł Zalany Telefon – Jak ratować sytuacje? pochodzi z serwisu Serwis telefonów NCTI.